آشنایی با بتن سبک

 

فوم بتن پوششی است جدید، جهت مصارف مختلف در ساختمان؛ که بعلت خواص فیزیکی منحصر به فرد خود، بتنی سبک و عایق با مقاومت لازم و کیفیت مطلوب ارائه میدهد.

این پوشش از ترکیب سیمان، آب، و فوم (ماده شیمیائی تولید کننده ی کف) ایجاد میشود. ماده کف زا (فوم) درضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص، حباب هایی از هوا را تولید و آنها را تثبیت مینماید.

 

فوم بتن

 

کف حاصل که کاملاً پایدار میباشد، درضمن اختلاط با سیمان و آب، در درون میکسر (همزن)، ملاتی سبک و روان بوجود می آورد که قابل پمپاژ بوده و جهت مصارف گوناگونی ازجمله کف سازی، مورد استفاده قرار میگیرد.

 

اجرای فوم بتن

 

این ملات، پس از خشک شدن، با توجه به درصد سیمان، درضمن بهره مندی از مقاومت مناسب، دارای وزن مخصوص بسیار پائینی درحدود 300~1600 کیلو گرم در متر مکعب خواهد بود (این وزن مخصوص، در کف سازی معمولاً درحدود 350 کیلوگرم در مترمکعب انتخاب میشود).

بنابراین بتن سبك بعنوان مصالحي كه چگالي آن بطور قابل ملاحظه اي از بتن معمولي پايين تر است، ميتواند نقش موثري در كاهش وزن ساختمانها، بخصوص در قسمت غيره سازه اي داشته باشد.

سبک سازی ساختمان با فوم بتن

عمده ترين و اصلي ترين كاربردهاي بتن سبك كه امروزه در ايران، شاهد آن هستيم شامل بتن كفسازي و شيب بندي و همچنين بلوك هاي سبك سقفي و ديواري است.

مزاياي اين نوع بتن دركنار سبك بودن، بالا بودن عايق حرارتي و صوتی، سرعت عمل در اجرا و قیمت تمام شده ی مناسب تر آن مي باشد.

 

کفسازی و بلوک سازی با فوم بتن

 

 

مطالب مرتبط :

فوم بتن چیست؟

کاربردهای فوم بتن

مزایای فوم بتن

مقایسه قیمت فوم بتن و پوکه

فوم بتن یا پوکه ؟